zelená linka 800 888 558

MALAWI

malujeme s CDMotto „Service Above Self" mě letos dovedlo až do této malé země na jižní polokouli, která se řadí mezi ty nejchudš í na světě. Na třítýdenní misi jsem vyrazila spolu s mým přítelem, kterého můj nápad, že místo dovolené pojedeme pomáhat do Afriky, naprosto nadchl, a s kolegou rotariánem doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Phd., který je spoluzakladatelem a předsedou neziskové organizace International Humanity (IH) a na podobné mise takto vyjíždí už bezmála deset let(takže jsme byli v dobrých rukou). V Malawi jsme sestavili tým dvou lékařů a čtyř dobrovolníků a dali jsme se do práce.

Zakotvili jsme v Mchinji (nedaleko od místa, kde slavná zpěvačka Madonna adoptovala svého syna, snad možná proto kousek odtud končí asfaltová silnice) a každý den jsme brzy ráno vyjížděli cestou necestou do asi 60km vzdálené vesnice Fanuel.

Ve Fanuelu jsme z místního kostelíku (na snímcích prázdná a plná ordinační čekárna ) udělali malou kliniku, kde jsme v sakristii vyšetřili zhruba 150 pacientů denně, v naší malé lékárně u oltáře jsme jim vydali léky a doufali jsme, že příští den jich nepřijde o moc více, protože naše ordinace často zavíral a až v naprosté tmě p o 21: 00 (mimochodem v Malawi se stmívá už v neuvěřitelných 17:30). Opak byl pravdou, lidé přicházeli z vesnic vzdálených až 70km, pěšky, na kolech a pár jich přivezli i v povoze taženém voly, protože se brzy rozšířilo, že přijeli skuteční lékaři, kte ří si pacienta opravdu vyslechnou, až poté určí diagnózu (v nemocnicích v Malawi je totiž běžné, že doktor vám podá předpis na brufen, ještě než dokončíte větu) a dokonce dávají léky, které zabírají. A tak to chodilo každý den, tým fungoval naprosto skvěle, všichni jsme si vzájemně dodávali energii, plakali jsme spolu, když jsme viděli, jak dvouleté naprosto podvyživené dítě nedokáže stát na vlastních nohou (obrázek vlevo), a smáli se, když si přišel 80 letý pacient postěžovat, že v posledních pár měsících už to v posteli není, co to bývalo. Po týdnu jsem svůj tým spolu s MUDr. Tomášem Utíkalem - skvělým očním lékařem opustila, abych asistovala v Mchinji nemocnici u operací katarakt (šedý zákal). IH se totiž podařilo zakoupit za symbolickou cenu od nemocnice Frýdek-Místek fakoemulzifikační přístroj, který umožňuje provádět operace komplikovaných katarakt pomocí velmi malého řezu, čímž se snižuje riziko infekce na minimum - to je velice důležitý faktor, protože v Mchinji nemocnici o šíření infekce není nouze; operace jsou prováděny v pseudosterilním prostředí, na sále nesvítí ani jedno světlo a zásuvka funguje jen jedna (vlevo snímek z operace katarakty) A tak jsme operovali. Je den den jsme skončili dříve, protože netekla voda a nebylo možné sterilizovat nástroje a druhý den jsme skončili dříve, protože opět netekla voda a navíc přestala fungovat i elektřina. Kvůli výpadku elektřiny navíc na vedlejším sále zemřela pacientka, kterou operovali právě kvůli infekci, která se jí v těle rozšířila po porodu. Zůstala po ní tři dny stará holčička. Rozhodli jsme se, že následující den operovat nebudeme a jeli jsme pomáhat zbytku skupiny do Fanuelu. Operací se nakonec stihlo provést asi třicet, třiceti lidem jsme vrátili zrak.

Hroch malawiV posledních dnech jsme s Rasťou absolvovali velice příjemnou návštěvu Rotary klubu v Lilongwe, schůzku na ministerstvu zdravotnictví a se zbytkem skupiny pak i dobrodružnou návštěvu druhého největšího parku Malawi, kde nás ohrožovala agresivní moucha tse-tse, zvaná také bodalka; naštěstí nás spavou nemocí nenakazila.

Nenapsala jsem zdaleka vše;; nezmínila jsem vřelost lidí, jejich nesmírný vděk za to, že jim pomáháme, jak si vá ží každé slepice (jedna stojí as i 70 Kč) či koz y (1000 Kč), kterou jim darujete, a jak  nesmírně obohacující pro mě celý zážitek byl. Aby se mi podařilo zahrnout vše, co mě zaujalo, zarazilo, rozplakalo či pobavilo , musela bych napsat článek mnohe m delší. Momentálně necítím již jen touhu jet znovu, ale začíná mě přemáhat pocit obrovské zodpovědnosti a povinnosti se vrátit. Musím přeci zkontrolovat všechny ty slepice a kozy, které jsme nakoupili.